خانه Mahasti
ارسال پیام
فهرست الفبایی
 

Sepidehdam - Mahasti
سپیده دم

آن که دلم را

پشیمان

دل میگه دلبر میاد

دلم تنگه

سایه

می ترسم

هوس

 

مهستی
 

مهستی که نام اصلی اش «خديجه (افتخار) دده بالا» است، در سال 1325 در تهران متولد شد. او توسط پرويز ياحقی، آهنگساز پر آوازه ايرانی، کشف ومعرفی شد. وی نام خود را از مهستی گنجوی شاعر ایرانی وام گرفته بود

شروع کار مهستی در سن 19 سالگی برنامهٔ گلها برنامه شماره 420 و با خواندن ترانه‌ای به نام آن که دلم را برده خدایا ساختهٔ بیژن ترقی در سبک موسیقی کلاسیک ایرانی بوده‌است . اما پس از طی زمان و همراه با گرایش عمومی برای موسیقی پاپ بخصوص در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران آهنگ‌هایی نیز درین سبک اجرا نمود.

در آغاز، مهستی با مشکلات زيادی از طرف خانواده اش برای  شروع کارخوانندگی مواجه شد، با توجه به فشار خانواده مهستی تصميم گرفت که با تصوير جديدی از زن خواننده ايرانی پا به عرصه بگذارد. مهستی همواره خود را خواننده ای معرفی می کرد که به ارزش های خانوادگی احترام می گذارد.

موفقيت مهستی باعث شد تا  ۵ سال بعد از شروع کارش، خواهر ديگر او هايده نيز پا به عرصه خوانندگی بگذارد.

مهستی همزمان با انقلاب در ایران به بريتانيا و سپس به آمريکا مهاجرت کرد.

در سال 2005 ميلادی، به خاطر« يک عمر فعاليت هنری» از مهستی در مجلس باشکوهی در لس آنجلس تقدير به عمل آمد.

مهستی دوبار ازدواج کرد ولی هر دوی ازدواج‌ها منجر به طلاق گردید. از ازدواج اول با کورس ناظمیان صاحب دختری به نام سحر است. ازدواج دوم او هم با بهرام سنندجی بوده . مهستی از تنها دختر خود دو نوه به نام‌های ناتاشا و ناتالی دارد.

 

در فروردین 1386 مهستی اعلام کرد که دچار سرطان روده شده و از آن پس تلاش کرد تا جامعه ايرانی مقيم آمريکا را بيشتر با بيماری سرطان و نقش تمرين های فيزيکی در درمان اين بيماری آشنا کند.
او در سن 61 سالگی
بعد از چهار سال بیماری در سانتاروزای کالیفرنیا درگذشت.
پیکر وی پس از انتقال از شمال کالیفرنیا، در روز جمعه 8 تیر در گورستان وست وود مورچری در لس آنجلس و در کنار مزار خواهر خود هایده و مادرشان، به خاک سپرده شد
از مهستی
35 آلبوم موسيقی برجای مانده است.

 

 

نویسندگان

شاعران
دانشمندان
فیلمسازان
هنرپیشگان
خوانندگان
موسیقیدانان
تصویرگران
سیاستمداران
ورزشکاران
و دیگران

 

 

 

 

 

 

 

 

مهستی از نگاه دیگران

همیشه سبز